Inteligentne systemy monitoringu

Inteligentne system monitoringu bazują na sprzęcie, który monitoruje oraz rejestruje rzeczywistość, nie potrzebując do obsługi człowieka. To eliminuje błędy spowodowane brakiem koncentracji czy monotonnością pracy. Charakteryzują się one samokontrolą oraz powiadamianiem o zdarzeniach operatora czy osób poza obiektem.

Dodatkowo dzięki połączeniom zdalnym istnieje możliwość podglądu rejestru poprzez połączenie się za pomocą komputera lub smartfona, co jest ogromnym udogodnieniem dla właściciela obiektu. Monitoring jest dziś powszechny,jest instalowany w zasadzie wszędzie, nie tylko w firmach i urzędach, ale również w budynkach mieszkalnych, sklepach oraz domach jednorodzinnych. System monitoringu może być montowany przewodowo za pośrednictwem okablowania, które idzie do kamery, czyli rejestratora jak również bezprzewodowo.

Ta druga wersja jest droższa od pierwszej aczkolwiek jest zdecydowanie łatwiejsza przy samym montażu, dodatkowo rozbudowa systemu nie sprawia tylu kłopotów, co przewodowa. W przypadku zmiany zamieszkania czy siedziby firmy bezprzewodowy monitoring możemy bez trudu zdemontować i przenieść w nowe miejsce. Gorzej jednak jest w przypadku systemów przewodowych, których okablowanie często ukryte jest w ścianach, co sprawia, że demontaż jest często nieopłacalny.

Wielu ludzi obawia się, że bezprzewodowy system monitoringu jest mniej skuteczny, niemniej jednak każdy z producentów zapewnia, że nie jest to prawda. Baterie wytrzymują kilka lat, a zanim całkowicie się rozładują sygnalizują konieczność wymiany.