Monitorowanie GPS

GPS większości kojarzy się z nawigacją i ustalaniem trasy przejazdu w rzeczy samej niewątpliwie tak jest, ale służy również do monitorowania pojazdu. Jakie informacje może przekazać GPS osobie obserwującej? Przede wszystkim gdzie się znajduje, z jaką prędkością się porusza.

Kto korzysta z tego rodzaju monitoringu? Firmy wyposażone w samochody służbowe floty, z których korzystają pracownicy. Chodzi tutaj oczywiście o pracowników, którzy korzystają z nich, na co dzień, a przemieszczanie się pojazdem służbowym jest integralną częścią ich pracy.

Tak jest w przypadku kierowców zawodowych, firm logistycznych, spedycyjnych oraz przedstawicieli handlowych. Wielu ludzi posiadających auta służbowe wykorzystuje je na poczet prywatnych spraw i tras.

Co za tym idzie pracodawcy nie chcą być oszukiwani i zlecają montaż takiego GPS-a. Pracownicy powinni być poinformowani, chociaż nierzadko nie są, a część z tych posiadających wiedzę znajdują sposoby na to by ich GPS nie rejestrował wszystkiego, co jest bezwzględnie zabronione.

Poza swego rodzaju brakiem zaufania pracodawców do pracowników w grę wchodzi bezpieczeństwo. Po pierwsze przy kradzieży samochodu jest możliwość jego namierzenia.

Po drugie, jeśli kierowca pokonuje długą trasę pojawia się wiele niebezpiecznych sytuacji, monitorujący dzięki GPS-owi może być spokojny, że dotarł tam gdzie powinien. Jeśli pracownik nie ma nic do ukrycia nie będzie miał nic przeciwko podłączeniu takiego sprzętu.

Przecież nie jest rejestrowany każdy jego ruch a droga, jaką pokonuje.