Pozwolenie na broń dla agentów ochrony

Firm ochroniarskich w Polsce z roku na rok przybywa, a w związku z tym coraz bardziej popularne są kursy dla agentów ochrony oraz pozwolenie na broń. W związku z tym, że nielegalne posiadanie broni jest karane, firmy ochroniarskie nie mogą sobie pozwolić na przestępstwo, dlatego każdy pracownik, który ma posiadać broń powinien odbyć kurs oraz z pozytywnym wynikiem zdać egzamin. Jaki zakres wiedzy posiada osoba uprawniona do posiadania broni? Przede wszystkim przepisy ustawy o broni i amunicji, przepisy prawa karnego o działaniu w obronie koniecznej, a także budowę broni oraz zasady posługiwania się nią.

To wszystko dotyczy teorii natomiast równie ważny jest egzamin praktyczny, obejmujący strzelanie z broni: pistoletu, pistoletu maszynowego i strzelby gładko lufowej. Posiadanie broni jest bardzo odpowiedzialne, dlatego nie jest tak łatwo otrzymać pozwolenie. Dodatkowo każdy, kto ma uprawnienia musi strzec się przed wszystkimi występkami.

Takie pozwolenie może być zabrane w każdym momencie. Firmy ochroniarskie same organizują dla pracowników szkolenia, zajmują się wszystkimi formalnościami, którymi nie muszą się już trudzić pracownicy, ochroniarze. Czy w każdej firmie ochroniarskiej pracownicy posiadają pozwolenie na broń? Nie, czasem tylko część ochroniarzy posiada takie pozwolenia szczególnie ci, którzy zajmują się konwojem, tu z racji grożącego zagrożenia i napaści muszą takowe posiadać.

Wbrew pozorom zawód agenta ochrony jest niebezpieczny, a osoby w nim pracujące powinny być opanowane.