Rodzaje monitoringów GPS

GPS to coraz bardziej powszechna forma monitoringu. Kto najczęściej z takowej korzysta? Właściciele firm, których pracownicy korzystają z samochodów służbowych każdego dnia, na dłuższych trasach.

Czy chodzi tylko o kontrolę czy pokonują trasy służbowe? Nie tylko, ograniczone zaufanie oraz zabezpieczenie firmy przed stratami finansowymi to jedna kwestia. Drugą jest na pewno bezpieczeństwo, samochód, który posiada GPS jest łatwiej namierzyć w sytuacji kradzieży, dodatkowo chodzi również o bezpieczeństwo samego kierowcy.

Jak to się ma do śledzenia tras, jakie pokonuje? Kierowcy pokonujący dalekie trasy narażeni są różne niebezpieczne sytuacje, przede wszystkim kolizje, jeśli kierowca nie „odmeldowuje” się o konkretnej godzinie w wyznaczonym wcześniej miejscu można sprawdzić, na jakim etapie podróży jest. Jakie są rodzaje monitoringu GPS? Monitoring GPS różny jest od tego, w jakim pojeździe zostanie zamontowany.

Możemy wyróżnić monitoring: do pojazdów ciężarowych, w których najważniejszymi parametrami będą: kontrola zużycia paliwa, informacja o magistrali CAN, odczyt tachografu, oraz komunikacja z kierowcą. Do pojazdów flotowych z: lokalizatorem, kontrolą zużycia paliwa, ewidencja przebiegu pojazdu oraz alarmowanie o zdarzeniach.

Do maszyn rolniczych z: kontrolą zużycia paliwa, trybem pracy (orka, zrzut zboża i inne), zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Do maszyn budowlanych z: kontrolą zużycia paliwa, trybem pracy maszyn, kontrolą czasu pracy, oraz zabezpieczeniem przeciw kradzieżowym.