Systemy monitoringu GPS

GPS to rodzaj nawigacji poprzez wgrane mapy wraz z lektorem, który informuje, jaką drogę obrać by dotrzeć do celu, jest to również rodzaj monitoringu. W szczególności dotyczy pracowników wykonujących zawód polegający na pokonywaniu krótszych i dłuższych tras pojazdami. Tak jest w przypadku przedstawicieli handlowych oraz zawodowych kierowców. Większość firm posiadających floty samochodowe korzysta z tego rodzaju monitoringu. Pracodawca bez niego nie jest w stanie sprawdzić, w jakim miejscu jest pracownik, czy pokonuje tylko trasy służbowe czy załatwia również swoje prywatne sprawy. Pracodawcy nie chcą być oszukiwani, co jest oczywiste a pracownicy i tak coraz częściej znajdują „obejścia” monitoringu.

Robią to sami lub korzystają z firm (najczęściej to te same, które monitoring zakładają). Kierowcy powinni być poinformowani o tym, że samochód, którym jeżdżą jest wyposażony w GPS. Ten rodzaj monitoringu to nie tylko sprawdzanie pracowników czy nie dopuszczają się do oszustwa, ale to również ich bezpieczeństwo. Wiele firm specjalizuje się w transporcie czy logistyce, a ich pracownicy pokonują bardzo odległe trasy. Dzięki GPS-owi można sprawdzić, na jakim etapie podróży się znajdują. W przypadku kradzieży samochodu jest to najszybszy sposób na jego „namierzenie” przez organy ścigania.

Zakładaniem takiego systemu trudnią się firmy, które robią to fachowo i nieinwazyjne dla samochodu, dodatkowo udzielają informacji, w jaki sposób sprawdzić, w jakim położeniu znajduje się samochód, z jaką średnią prędkością prowadzi go kierowca oraz jakie jest zużycie paliwa.